Шукати в цьому блозі

понеділок, 30 листопада 2015 р.

РОЗРОБКИ УРОКІВ

5 клас

Тема: Кут. Прямокутник. Трикутник та його види.

Цілі:
Навчальна: закріплення знань класифікації кутів, трикутників, доповнення їх алгоритмами побудови трикутників за двома сторонами та кутом між ними; формування вмінь розв’язувати задачі на обчислення периметрів прямокутника, квадрата і трикутника.
Розвивальна: розвивати логічне мислення учнів, пам’ять, творчу активність; розвивати навички розумових дій; формувати вміння аналізувати,порівнювати, узагальнювати,шукати закономірності, тренувати зорову пам’ять;
Виховна: виховувати уважність, самостійність, підтримувати інтерес до математики.
Обладнання: комп’ютер,презентація « Інтерактивна гра Вірю – не вірю «,  роздавальний матеріал, сигнальні картки, лінійка, транспортир, ППЗ "математика. 5 клас"
Девіз уроку: Бачить той, хто хоче. Бачить той, хто дивиться.
Хід уроку
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Учитель
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з нас вже постарався,
До уроку приготувався,
Тож гаразд, часу не гаємо
І урок розпочинаємо
Слово « урок»… Таке звичне для нас , але дуже вагоме. Скільки слів можна утворити з його літер! Усі ці слова знадобляться нам для успішної роботи на уроці.
      Складемо невеличкий словничок. Наприклад, усмішка, увага, успіх. Продовжте.
У – успіх, увага, усмішка.
Р – радість, робота, результат..
О – обдарованість, організованість, охайність.
К – кмітливість, колектив, команда.


ІІ.ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Вчитель збирає зошити на перевірку, обговорюються складні моменти під час виконання домашнього завдання
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ
- За якою темою ми працювали на останніх уроках?
- Так, «Кут. Прямокутник. Трикутник і його види»
- Сьогодні ми вдосконалимо наші вміння і навички з даної теми.
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Сьогодні я збиралася до вас на урок і знайшла таке цікаве оповідання. Давайте його послухаємо
СОН НЕЗНАЙКИ
Як завжди, Незнайко знову не мав часу підготувати уроки. Сяк-так виконав письмові завдання і поспішив до телевізора.
      Спати ліг пізно. І вже лягаючи, згадав, що забув прочитати і підручнику математики про кути, трикутники й вирізати з паперу трикутники різних видів. Щоб заспокоїтись, одразу заплющив очі й швидко заснув. І приснився Незнайкові сон.
          Сниться йому, ніби він знаменитий мандрівник і подорожує країною Геометрії. Гострими кутами здіймаються вершини гір. Але Незнайко легко підіймається на вершину найвищої та найкрутішої гори. Потім гори чомусь перетворилися в трикутники. Вони обступили Незнайка з усіх боків і почали запитувати:
-         А як мене звуть?
-         А який я трикутник?
-         А я який?
Трикутники мерехтіли в Незнайка перед очима. А він не міг зміркувати, кому з них відповідати, іі мовчки стояв, цілком розгубившись…
Тоді один з трикутників голосно закричав:
-         Замовчіть! Не питайте його! Він , напевне, нічого про Трикутники не знає.  Покажімо йому все.
І тут трапилося щось несподіване: Трикутник почав змінювати свою форму. Щойно він був тупокутним, раптом став прямокутним, потім перетворився в гострокутний. Незнайко здивовано спостерігав за перетворенням Трикутника, а той весело декламував:

Кожен учень мусить знати,
Як мене нарисувати,
Як кути мої змінити.
Щоб мене перетворити
З гострокутного в прямокутний,
З прямокутного в тупокутний.
« Я вже все знаю про трикутники!» - хотів закричати Незнайко і прокинувся

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

1.     Кожна сторона трикутника дорівнює 12 см. Як називають такий трикутник? Чому дорівнює його периметр?
2.     Кожна сторона прямокутника дорівнює 9 см. Як називають такий прямокутник? Чому дорівнює його периметр?
3.     Вкажіть вид трикутника, зображеного на рисунку, залежно від виду кутів та кількістю рівних сторін
4.     Чому дорівнює сума кутів квадрата?
V.ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ,УМІНЬ І НАВИЧОК
1.Інтерактивна гра « Вірю – не вірю»
( з використанням сигнальних карток: зелена -  так , червона – ні )

1.     Чи вірите ви, що даний кут прямий?
2.     Чи вірите ви, що даний кут розгорнутий?
3.     Чи вірите ви, що даний кут тупий?
4.     Чи вірите ви, що даний трикутник рівносторонній?
5.     Чи вірите ви, що даний трикутник прямокутний?
6.     Чи вірите ви, що даний трикутник рівнобедрений?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Руки вже за головою,
Тож дивись перед собою.
Виправляємо хребет,
Лікті зводимо вперед,
Мов метелики літаємо,
Крильця зводимо, розправляємо.

Будемо вправу завершати,
Легше всім нам працювати.
2.На рис. 71 зображено трикутники, довжини сторін яких виражено в сантиметрах. Знайти периметр:
1)      рівностороннього трикутника;
2)      тупокутного рівнобедреного трикутника;
3)      прямокутного рівностороннього трикутника;
4)      гострокутного нерівнобедреного трикутника.
3.Розв’язати задачі:
1)Знайдіть сторону рівностороннього трикутника, периметр якого в 7 разів більший за периметр трикутника зі сторонами 3 см, 4 см, 5 см.
2)Периметр рівнобедреного трикутника втричі більший  за довжину основи. Знайдіть бічні сторони, якщо довжина основи дорівнює 1 м.
3)одна із сторін прямокутника дорівнює 17 см, а його периметр – 56 см. Знайдіть решту сторін прямокутника.
4)периметр квадрата дорівнює периметру прямокутника зі сторонами 6 см і 12 см. Знайдіть сторону квадрата
Сильніші учні отримують індивідуальні завдання
Картка 1
1.Сума градусних мір двох кутів прямокутного трикутника дорівнює 1170. Знайдіть градусні міри гострих кутів цього трикутника.
2.Дано два рівних квадрати. Як розрізати кожний з них на дві частини так, щоб з одержаних частин можна було скласти інший квадрат

4. І варіант – побудуйте трикутник, у якого одна із сторін дорівнює 5 см, друга сторона – 4 см, а кут між ними 500. Назвіть вид цього трикутника.
ІІ варіант – побудуйте трикутник, у якого одна із сторін дорівнює 7см, а кути, що прилягають до неї – 450 і 700. Назвіть вид цього трикутника.
ТЕСТУВАННЯ (за допомогою програмно-методичного комплексу «Математика. 5 клас)

VI.ПІДСУМКИ УРОКУ
VII.РЕФЛЕКСІЯ
Метод «Мікрофон»
ü На уроці я
·        Дізнався…
·        Зрозумів…
·        Навчився…
ü Найбільший мій успіх – це…
ü Найбільші труднощі я відчув…
ü Я не вмів, а тепер умію…
ü Я змінив своє ставлення до…
ü На наступному уроці я хочу…

Виставлення оцінок та їх коментування

VIII.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити  параграф 2

Виконати тестові завдання після параграфу.



Урок математики. 6 – Б  клас


Тема: Відношення. Пропорції
Мета:
- узагальнити, систематизувати, поглибити знання, удосконалити вміння учнів
з теми;
- ознайомити учнів з числами Фібоначчі;
- перевірити якість і міцність засвоєного матеріалу;
- розвивати логічне мислення, увагу, культуру математичної мови, вміння застосувати набуті знання при розв’язанні вправ у стандартних і нестандартних ситуаціях;
- виховувати самостійність, уміння працювати в команді, почуття патріотизму.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.
Обладнання: комп’ютер, проектор, мультимедійна дошка, презентаційний матеріал.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні останній урок з теми «Відношення. Пропорції». Наступного уроку вас чекає контрольна робота.
Вправа «Очікування».
Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
(відповіді учнів)
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
Урок наш буде незвичайним. Це урок здійснення мрії. У кожного з вас є власна мрія. На попередньому уроці я запропонувала вам зобразити їх на малюнках. І ось ваші мрії. (демонстрація робіт учнів). В мене теж є мрія. Це мрія мого дитинства. Я дуже хочу, щоб київське «Динамо» виграло Лігу чемпіонів. Тож прошу вас допомогти здійснити мою мрію. Зрозуміло, що ця перемога буде уявною. А я зі свого боку прикладу максимум зусиль, щоб у вас були міцні знання з математики. А це у майбутньому допоможе вам здійснити ваші мрії.
Протягом уроку вам пропонуватимуться різноманітні завдання, що відповідатимуть раундам Ліги чемпіонів. Правильно виконавши завдання, матимемо змогу рухатися далі, вперед до перемоги.
ІV. Узагальнення і систематизація знань
1. Запис в зошитах теми уроку.
2. Повторення основних понять з теми.
Щоб вийти в Лігу чемпіонів, команда повинна посісти перше місце в чемпіонаті України. Допомогти «Динамо» виграти чемпіонат України ми зможемо, якщо повторимо теоретичний матеріал з теми.
На попередньому уроці ви отримали завдання скласти питання з теми «Відношення. Пропорції».
Вправа «Ланцюжок». Вчитель задає перше питання учню. Учень дає на нього відповідь та задає своє питання наступному учневі.
Можливі варіанти питань:
- Що таке відношення?
- Що показує відношення двох чисел?
- Яка основна властивість відношення?
- Перший наслідок, який випливає з основної властивості відношення.
- Другий наслідок, який випливає з основної властивості.
- Що називають пропорцією ?
- Як називаються компоненти пропорції ?
- Які члени пропорції називають крайніми, а які середніми ?
- Яка основна властивість пропорції ?
- Знайти відношення: 6 м : 2 дм.
3. Виконання завдань узагальнюючого та систематизуючого характеру.
Кваліфікаційний раунд
Ми допомогти «Динамо» виграти чемпіонат України і потрапити у кваліфікаційний раунд Ліги чемпіонів. Щоб вийти у груповий турнір потрібно виконати завдання на складання пропорцій з поданих відношень:
8 : 4; 1 : 2; 12 : 6; 7: 14; 3,2 : 4,8;
15: 1; 6 : 0,8; 2 : 3; 5 : 1/3 ; 1,5 : 0,2.
Наступне завдання: знайти відношення і визначити, якому з наведених чисел воно відповідає:
1/7: 7 6
13 : 65 0,5
1.8 : 0,3 1/5
12 : 24 1/49
Груповий турнір
Отримавши перемогу в кваліфікаційному раунді, ми потрапляємо в груповий турнір, де на нас чекають сильні суперники.
Усний рахунок


7 + 0,2 10,9 - 1 6 – 2,4 40 ∙ 0,4 4,2 + 4,8
: 6 : 3 : 6 : 10 : 5
∙ 2 ∙ 2 ∙ 3 + 0,5 : 3
- 1,4 -5,6 + 0,2 : 0,7 + 4,4
1 1 2 3 5
Одержали відповіді: 1, 1, 2, 3, 5.
Подивіться уважно на ряд отриманих чисел та спробуйте встановити закономірність між ними. (Кожне наступне число дорівнює сумі двох попередніх.)
Якщо продовжити цей ряд 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34…, то утвориться ряд чисел Фібоначчі, які названі на честь італійського математика Леонардо Пізанського (1180-1240рр.).
1/8 фіналу
Вдало завершивши груповий турнір. «Динамо» виходить до 1/8 фіналу, де на нього чекає «Баварія». Щоб виграти у «Баварії», необхідно розв’язати задачі.
Розв’язання задач
1. На стадіоні 30 рядів, що містять 3600 місць. Учні нашої школи прийшли на стадіон, зайняли 2 ряди і почали вболівати за шкільну команду. Скільки учнів нашої школи вболівали на стадіоні?
2. 5 учнів прибрали ділянку за 121 хвилину. За який час прибрали б цю ділянку 11 учнів, якби працювали з такою ж продуктивністю?
1/4 фіналу
Перемігши у «Баварії», ми потрапляємо до ¼ фіналу.
Щоб дізнатись, з командою якої країни ми зустрінемося в ¼ фіналу, потрібно з’ясувати кольори прапору цієї країни. Клас ділиться на три групи, кожна з яких отримує по три пропорції.
З’ясувати чи правильна пропорція (так - 1, ні - 0).
1,2 : 0,9 = 3,2 : 2,4 (1)
4 1/5 ∙ : 0.7 = 1,2 : 1/5 (1)
2 2/7 : 0,8 = 5 : 1 3/4 (1)
4,2/3,5 = 9/7,5 (1)
0,5/2,8 = 1,5/8,4 (1)
36 : 24 = 9 : 8 (0)
4/1,8 = 3,5 : 2 (0)
2/5 : 3,5 =1 1/7 : 10 (1)
4/7:3/20 =5/8:4/15 (0)

Коди кольорів:
000-жовтий; 001-оранжевий; 010-червоний; 011-синій; 100-коричневий; 101-чорний; 110-білий; 111-зелений. (прапор Італії: зелений, білий, червоний).
Учні визначають країну володарку отриманого прапору.
1/2 фіналу
Щоб дізнатись, яка команда чекає на нас в ½ фіналу, необхідно розв’язати пропорції:
Х/7=9/2 5/8 - і

3 : 5 = 12 : х 20 - е
Х/1,2 = 9/18 7/6 - с
21 : х = 54 : 3 31,5 - ч
1/5 :1/3 = 3/8 : х 0,6 - л
Фінал
Нарешті, фінал. У фіналі нам потрібно попрацювати з математичним лото (робота в четвірках).
Математичне лото. Кожна четвірка отримує одну велику картку із завданням і чотири малі з відповідями, на звороті яких написані частини висловів про математику.
Якщо група правильно виконала завдання, з карток з відповідями отримують вислів.
Картка із завданнями.
Картка 1. Знайти 20% від 40.
Картка2. Знайти число, якщо 5% його-це 38.
Картка 3. Із 50 кг борошна отримали 70 кг хліба. Скільки хліба отримають з 150 кг?
Картка 4. Яку частину становить 7 від 35 ?
Картки з відповідями
Картка 1. 8
Картка 2. 760
Картка 3. 1/5
Картка 4. 210
Вислів: "Найголовніше - навчити людину мислити"

ІІ комплект
Картка із завданнями
Картка 1. Знайти 30% від 150.
Картка 2. Знайти число,якщо 80% його - це 120.
Картка 3. За 6 год. друкарка передрукує 54сторінки. А за 4год. скільки ?
Картка 4. Яку частину становить 6 від 9?
Картки з відповідями
Картка 1. 45
Картка 2. 150
Картка 3. 36
Картка 4. 2/3
Вислвів: Найвище призначення математики - знаходити порядок у хаосі, який нас оточує. (Н. Вінер)
ІІІ комплект
Картка із завданнями
КАртка 1. Знайти 25% від 240.
Картка 2. Знайти число, якщо 20% від нього це 30.
Картка 3. Три робітники виконують роботу за 6год. За скільки цю роботу виконають
два робітники ?
Картка 4. Яку частину становить 12 від 36 ?
Картки з відповідями
Картка 1. 60
Картка 2. 150
Картка 3. 9
Картка 4. 1/3

Вислів: А математику ще й тому вивчати слід, що вона розум до ладу приводить.
(М. В. Ломоносов)
Перевірка виконаних четвірками завдань.
V. Підсумок уроку
1. Слово вчителя.
Що ж, мрії збуваються. І сьогодні на уроці саме ви допомогли здійснитися моїй заповітній мрії. «Динамо» - переможець Ліги чемпіонів. І ця перемога далася нам нелегко, але завдяки вашим міцним знанням, кмітливості, вправності, увазі і вмінню використовувати набуті знання в стандартних та нестандартних ситуаціях, ми успішно подолали всі математичні сходинки і стали переможцями.
2. Вправа «Мікрофон»
- Для чого нам потрібно вчити математику?
- Чи потрібні нам знання про відношення і пропорції? Чи стане це у нагоді у нашому повсякденному житті?
3. Рефлексія.
- Чи справдилися ваші очікування?

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виконати домашню самостійну роботу



Немає коментарів:

Дописати коментар

Математика 5 клас. Істер О

http://www.ister.in.ua/NUSH%205%20kl%20%20VCHITELYU.rar